Marie Zelená

Žena by svým oblečením měla pozvednout nejen krásu svého těla, ale i své duše...

„Šaty by měly především zvýrazňovat osobnost ženy, doplňovat její rysy, podtrhovat charakter a říkat všem okolo: Takto se cítím, taková jsem!“

Marie Zelená se narodila v Uherském Hradišti a do dospělosti žila v obci Ostrožská Nová Ves, kde měla také svoji první autorskou módní přehlídku v roce 1988. Nyní žije a tvoří v Praze. Její tvorba a činnost je velmi různorodá a bohatá.

Úzce spolupracuje se svojí dcerou Martinou, která v prostředí módy a módních přehlídek vyrůstala a bylo pro ni proto přirozené se v dospělosti přidat a věnovat se taky módě.

Jejich prioritou jsou především svatební, večerní a společenské šaty, které tvoří pro konkrétní zákaznice, ale také připravují pro autorské módní přehlídky a následně půjčují ženám na plesy a společenské události.

Modely značky Marie Zelena Fashion jsou mezi ženami oblíbené a vyhledávané také významnými českými osobnostmi.

Pořádají své autorské přehlídky večerních i uměleckých modelů, kterými chtějí divákům připravit krásu pro oči a pohlazení na duši.

Kromě tvorby nositelných modelů je Marie Zelená také autorkou několika projektů:

Veselé obrázkové oblečení pro dětské lékaře a setry, které má za cíl zmírnit strach dětí z vyšetření a nemocničního prostředí.

Návraty k hodnotám, jehož základní myšlenkou je uměleckým způsobem připomínat důležitost rodiny, duchovního života, úcty člověka k člověku a místa, kde jsme se narodili a kde máme své kořeny.

Oslava krás světa který má za cíl, prostřednictvím fotografií na šatech znázorňovat krásná místa a města České republiky a dalších evropských i světových zemí.

Liturgické oblečení pro ministranty a kněze

Večerní šaty - Marie Zelená
Večerní šaty Marie Zelená
Večerní šaty Marie Zelená

Výběrem z tvorby…

Marie Zelená vytvořila již také čtyři modely reprezentačních šatů České republiky v národních barvách, se státními symboly, které ČR reprezentovaly na světových soutěžích např. na Filipínách, ve Španělsku, v Itálii, v Korey, na celosvětové konferenci ICCN za účasti zastupitelů 25 zemí světa na Pražském hradě, na Česko-Ruském podnikatelském plese, a nebo na oslavách Dne Italské republiky. Vytvořila také šaty k oslavě Ruské federativní republiky a Italské republiky.

Jako návrhářka večerních finálových šatů spolupracovala na soutěžích krásy: Česká Miss, Supermiss, Princess of the World, Miss Deaf World, Miss Europe and World Junior, Miss Earth, Miss Global Beauty Queen, Miss ČR neslyšících, Dívka roku Česka a Slovenska, Miss gymnázia Česka, Slovenska a Rakouska, Miss Brno, Brno Girl.

Navrhovala a realizovala kostýmky pro dětský sbor Kantiléna a dlouhé koncertní černé šaty pro všechny zpěvačky Filharmonického sboru Brno.

Navrhla a zrealizovala nový styl liturgického oblečení pro ministranty, kněze a jáhny. Např. do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze, do katedrály sv. Petra a Pavla v Brně nebo do kostela sv. Alžběty Praha – Kbely.

Rozhovory s Marií Zelenou: Pořad Uchem jehly 26.4. : https://www.ceskatelevize.cz/porady/10314156487-uchem-jehly/320298380010005/