Marie Zelená

Žena by svým oblečením měla pozvednout nejen krásu svého těla, ale i své duše...

„Šaty by měly především zvýrazňovat osobnost ženy, doplňovat její rysy, podtrhovat charakter a říkat všem okolo: Takto se cítím, taková jsem!“

Marie Zelená se narodila v Uherském Hradišti a do dospělosti žila v obci Ostrožská Nová Ves. Nyní žije a tvoří převážně v Praze. Její tvorba a činnost je velmi různorodá a bohatá.

Její večerní šaty již obléklo mnoho známých tváří české mediální scény a finalistek prestižních soutěží krásy na mezinárodní úrovni.

Srdeční záležitostí Marie Zelené je také tvorba veselého obrázkového oblečení pro dětské lékaře a setry, které má za cíl zmírnit strach dětí z vyšetření a nemocničního prostředí.

Je autorkou celonárodního projektu Návraty k hodnotám. Základní myšlenky projektu jsou uměleckým způsobem připomínat důležitost rodiny, duchovního života a úcty člověka k člověku. Jedním z cílů tohoto projektu je podpora cestovního ruchu v ČR, prezentace ČR v zahraničí a také propojení národů. V rámci tohoto projektu tvoří speciální symbolické modely pro města a kraje.

Pořádá své autorské přehlídky převážně večerních modelů, kterými chce divákům připravit krásu pro oči a pohlazení na duši.

Večerní šaty Marie Zelená, foto: Miroslav Kirinovič
Večerní šaty Marie Zelená, foto: Miroslav Kirinovič
Večerní šaty Marie Zelená, foto: Miroslav Kirinovič

Výběrem z tvorby…

Marie Zelená vytvořila již také čtyři modely reprezentačních šatů České republiky v národních barvách, se státními symboly, které ČR reprezentovaly na světových soutěžích např. na Filipínách, ve Španělsku, v Itálii, v Korey, na celosvětové konferenci ICCN za účasti zastupitelů 25 zemí světa na Pražském hradě, na Česko-Ruském podnikatelském plese, a nebo na oslavách Dne Italské republiky. Vytvořila také šaty k oslavě Ruské federativní republiky a Italské republiky.

Jako návrhářka večerních finálových šatů spolupracovala na soutěžích krásy: Česká Miss, Supermiss, Princess of the World, Miss Deaf World, Miss Europe and World Junior, Miss Earth, Miss Global Beauty Queen, Miss ČR neslyšících, Dívka roku Česka a Slovenska, Miss gymnázia Česka, Slovenska a Rakouska, Miss Brno, Brno Girl.

Navrhovala a realizovala kostýmky pro dětský sbor Kantiléna a dlouhé koncertní černé šaty pro všechny zpěvačky Filharmonického sboru Brno.

Navrhla a zrealizovala nový styl liturgického oblečení pro ministranty, kněze a jáhny. Např. do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze, do katedrály sv. Petra a Pavla v Brně nebo do kostela sv. Alžběty Praha – Kbely.